Gruntowy wymiennik ciepła to ciekawe uzupełnienie systemu rekuperacji pozwalające na dodatkową redukcję kosztów ogrzewania domu. Źródłem energii jest tutaj energia odnawialna, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób szczególnie dbających o środowisko.
Gruntowy wymiennik ciepła – na czym polega?
Temperatura gruntu na głębokości poniżej 1,5-2 m jest stała i wynosi kilka stopni Celsjusza. Zmagazynowana w gruncie energia, transportowana jest do rekuperatora, gdzie – w zależności od pory roku – ogrzewa lub chłodzi powietrze zewnętrzne. Co ważne, zmiana temperatury powietrza następuje przed wejściem do urządzenia, dzięki czemu gruntowy wymiennik ciepła stanowi jednocześnie ochronę antyzamrożeniową rekuperatora.
Gruntowy wymiennik ciepła wspomaga pracę rekuperacji, pozwalając na jeszcze większe oszczędności energetyczne. Do poprawnej jego pracy, konieczny jest montaż by-passu, który zapobiegnie odzyskowi ciepła w okresie letnim (czyli gdy nie zachodzi potrzeba dogrzewania powietrza zewnętrznego).
Pamiętaj:
- Gruntowy wymiennik ciepła to nie klimatyzacja,
- Grunt mokry jest zdecydowanie lepszym podłożem do montażu wymiennika niż grunt piaszczysty,
- Inwestycja zwraca się w przeciągu 5-7 lat w zależności od budynku,
- Konieczny jest zakup rekuperatora o odpowiednio wysokim sprężu, aby współgrał z gruntowym wymiennikiem ciepła,
-
Gruntowy wymiennik ciepła jest automatyczny (jego praca rozpoczyna się przy odpowiednio niskiej bądź wysokiej temperaturze).