Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będąca alternatywą dla powszechnie stosowanej wentylacji grawitacyjnej. Jej zadaniem jest dostarczenie do budynku powietrza świeżego i czystego oraz sprawne usunięcie zużytego. Dzięki rekuperacji zyskujemy wyjątkowy mikroklimat w pomieszczeniu, z jednoczesną oszczędnością energii i pieniędzy.

Rekuperacja – zasada działania

Odzysk ciepła zachodzi w rekuperatorze, którego sercem jest wymiennik ciepła – przeciwprądowy, krzyżowy bądź obrotowy o sprawności sięgającej max. 95% (w zależności od rodzaju wymiennika). Przez rekuperator przepływają jednocześnie dwa strumienie powietrza w odmiennych do siebie kierunkach:

·         Zewnętrzne: świeże i chłodne, kierowane do budynku,

·         Wewnętrzne: zużyte i ciepłe, kierowane poza budynek,

Powietrze wewnętrzne oddaje swoje ciepło do strumienia powietrza świeżego, podnosząc jednocześnie jego temperaturę. Co ważne, wymiennik posiada specjalną przeponę, umożliwiającą przekazanie energii, bez konieczności mieszania się ze sobą poszczególnych strumieni powietrza.

Rekuperacja i co dalej

Wstępnie podgrzane powietrze jest następnie oczyszczane (sekcja filtrowa) oraz uzdatniane aż do uzyskania zadanych parametrów (temperatura, wilgotność). Tak przygotowane powietrze jest wprawiane w ruch przez wentylatory nawiewne i rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi do poszczególnych części budynku. Analogiczna sytuacja zachodzi w instalacji wywiewnej, gdzie powietrze zużyte wyciągane jest z pomieszczenia i usuwane poza budynek (po przejściu przez wymiennik ciepła).

Ważne jest, aby ilość powietrza usuwanego z pomieszczenia była równa ilości powietrza nawiewanego.




Zewnętrzne czyste powietrze – to świeże powietrze pobierane za pomocą tak zwanej czerpni, które specjalnymi kanałami przekazywane jest do właściwej jednostki wentylacyjnej. W centrali dochodzi do jego filtracji dzięki czemu oczyszczone jest z wszelkich zanieczyszczeń oraz alergenów. Specjalne nagrzewnice stosowane są w okresach zimowych.

Brudne powietrze z wewnątrz – to zużyte powietrze które wyciągane jest z pomieszczeń typu kuchnia/ łazienka anemostatami wywiewnymi, w rekuperatorze podczas przepływu oddaje swoje ciepło na rzecz powietrza pobieranego, które ogrzewa a w określonych przypadkach również nawilża.

Czyste, przefiltrowane oraz ciepłe powietrze – kanałami wentylacyjnymi przekazywane jest do suchych pomieszczeń jakimi są pokoje w budynku mieszkalnym, do których odstaje się anemostatami wentylacyjnymi.

Brudne wykorzystane powietrze – po transporcie do rekuperatora oraz oddaniu ciepła i nawilżeniu kierowane jest na zewnątrz za pomocą wyrzutni umieszczanej na dachu lub  ścianie budynku.

Planowanie i wybór systemu


W celu stworzenia najbardziej ergonomicznego systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła konieczne jest wcześniejsze jego  szczegółowe i rzetelne zaprojektowanie. Do tego celu niezbędne jest dysponowanie projektem budynku, tak aby można było przeanalizować rzuty kondygnacji i dobrać najlepsze lokalizacje jego poszczególnych elementów. Pomocne w tym celu są oględziny terenu oraz bezpośredni dobór odpowiednich miejsc lokalizujących czerpnię, przebieg kanałów oraz wyrzutnię powietrza.

Z jakich poszczególnych elementów składa się wentylacja rekuperacyjna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła zawiera:

  • Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperator) – urządzenie za pomocą którego następuje wymiana powietrza w budynku. Odbywa się w nim proces odzysku ciepła oraz filtracji. W skład centrali wchodzą: wymiennik ciepła (przeciwprądowy, krzyżowy, obrotowy), wentylatory (stałoprądowe –  płynna regulacja wydajności systemu lub zmiennoprądowe – fabrycznie ustawione parametry przepływu powietrza na poszczególnych biegach), by-pass, sterownik, filtry, system antyzamrożeniowy.
Sprawność rekuperatora %
Temperatura
wewnętrzna
°C
Temperatura
zewnętrzna
°C
Temperatura
nawiewu
13.4
 °C

Rekuperator jako serce całego systemu i najważniejszy element odpowiedzialny za prawidłową wentylację  oraz spełnienie oczekiwań klienta powinien być dobrany na podstawie szczegółowej analizy podczas której warto zwrócić uwagę na :


  • Spręż rekuperatora – tym mianem określany jest opór instalacji jaki przezwyciężyć może dana centrala, to siła z jaką pobierane jest powietrze i wtłaczane do kanałów wentylacyjnych oraz z jaką jest zasysane i eliminowane z budynku. Wybór wentylacji ze zbyt małym sprężem może spowodować nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu przejawiające się zaburzonym nawiewem szczególnie w okolicy końcowych kanałów wentylacyjnych gdzie spadek ciśnienie jest najbardziej zaznaczony.

  • Pozyskiwanie temperatury – jest to procentowa wartość wyrażająca stopnień odzyskania ciepła jakie może zostać pobrane z powietrza zużytego i przekazane na świeże ale zimne powietrze wciągane z zewnątrz. Parametr ten odzwierciedla możliwość zaoszczędzenia budżetu związanego z kosztami ogrzewania budynku i w głównej mierze zależy od wyboru rodzaju rekuperatora. Najlepszą opcją są wymienniki przeciwprądowe chociaż w pewnych przypadkach instalowane są również krzyżowe.

  • Emitowany hałas – jest istotny ze względu na ciągłą stałą pracę wentylatora, decyduje o słyszalności urządzenia zarówno w dzień jak i w nocy, na ten parametr wpływają wymienniki, tworzywo służące do obudowy mechanizmu, jego lokalizacja oraz typ wentylatora.
  • Zużycie energii – jest parametrem decydującym o kosztach związanych z użytkowaniem rekuperacji, najbardziej opłacalne są nowe energooszczędne wentylatory zaopatrywane prądem stałym dodatkowo wytrzymałe i niezwykle ciche.

  • Kanały wentylacyjne – wyróżniamy następujące typy kanałów:
    • czerpny – doprowadza świeże powietrze z czerpni do rekuperatora,
    • nawiewne – transportują powietrze uzdatnione z centrali wentylacyjnej do poszczególnych pomieszczeń,
    • wywiewne – transportują zużyte powietrze od elementów wyciągowych z pomieszczeń sanitarnych do rekuperatora,
    • wyrzutowy – łączy rekuperator z wyrzutnią, przez którą powietrze usuwane jest na zewnątrz.
  • Anemostaty – elementy nawiewne/wywiewne, służą do wprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń lub usuwania zużytego. Wyposażone są w element umożliwiający regulację przepływu powietrza.
  • Czerpnia - element umieszczony w ścianie zewnętrznej lub w dachu budynku. Służy do zasysania świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Wyrzutnia – element umieszczony w ścianie zewnętrznej lub w dachu budynku. Służy do wyprowadzenia zużytego powietrza na zewnątrz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

MAJĄ PAŃSTWO PYTANIA?
Zapraszamy do kontaktu, chętnie na nie odpowiemy.
Infolinia:
600-290-220,  12 285-91-90
Biuro czynne:
7:00 - 16:00, PN-PT
Projekt: Mateusz Lechowicz/ Realizacja: Maciej Rajda
Szybka wycena